Koncepce walkability statutárního města Most

Koncepce walkability statutárního města Most představuje koncepční plánovací dokument, který tomuto městu může pomoci zlepšit kvalitu prostředí pro chodce. Město Most, které je vybudované ve stylu modernistického sídliště a bylo v minulosti jedním z průmyslových motorů Československa trápí dlouhodobý úbytek obyvatel. Právě proto bylo město Most pro přípravu koncepce walkability vybráno, přičemž dokument samotný byl připravován s myšlenou, že kvalita městského prostředí je jedním z nejvýznamnějších faktorů, které rozhodují o úspěchu měst v době, kdy průmysl již není tak významný jako v minulosti a kdy se dynamicky rozvíjejí nová odvětví zaměřená na znalosti, podnikavost a kreativitu.

Koncepce inovativně využívá piktogramů, což umožnilo koncepci sepsat tak, aby byla uživatelsky přívětivá. Při tvorbě byly využity metody terénního výzkumu pomocí nástroje UWET, dotazníkové šetření, guiding interview a specializované mapy pěší dostupnosti s důrazem na odhalení problémů bránících v častějším využívání chůze v rámci městského prostředí Mostu. Významným podkladem pro tvorbu koncepce byl i realizovaný workshop.

Koncepce walkability statutárního města Most mapuje stávající stav a poskytuje baterii doporučení pro řešení problémů ve vztahu k pěší dopravě u 5 celoměstsky významných prostorů:

  1. Ulice Františka Halase, Jaroslava Průchy
    – řešení nedostatků architektonicko-urbanistického řešení ulice
    – nepřívětivost fasády OC Central směrem do ulice
    – nevhodné volby mobiliáře
    – vizuální smog
  1. Ulice Josefa Skupy
    – nízký pocit bezpečí v prostoru Parku u zpívající fontány
    – harmonizace silniční a pěší dopravy
    – nedostatek přechodů pro chodce a jejich podoby
    – zastávky obchodní dům Prior
  1. Ulice Vítězslava Nezvala
    – nárazové koncentrace automobilů a dětí
    – „sterilní“ prostor před základní školou
  1. Ulice Československé armády
    – chybějící napojení na jezero Most
    – nedostatečně vybavené ostrůvky zeleně
  1. Ulice Lipová
    – nutnost řešení předprostoru střediska Kahan
    – malé množství míst vybavených mobiliářem
    – vizuální smog

Koncepce walkability statutárního města Most byla schválena Radou města Most (Usnesení č. RmM/1856/27/2024) na své 27. schůzi konané dne 20.6. 2024.

Přejít nahoru