O projektu

Hlavní cíl projektu

Hlavním cílem projektu CK04000226 Implementace walkability jako nástroje podpory udržitelné mobility českých měst je zvýšení objemu chůze v českých městech implementací konceptu walkability, který je jedním ze způsobů, jak navýšit udržitelnost dopravy v urbánním prostoru. Náplň projektu spočívá ve zpracování Metodiky walkability: nástroje podpory udržitelné mobility českých měst, která bude návodným materiálem pro zlepšování podmínek pěší dopravy v českých městech. V rámci projektu bude vyvinut nástroj pro mapování a vyhodnocování podmínek pro chodce (UWET – urban walkability evidence tool). Součástí projektu je vytvoření 2 specializovaných map, které následně poslouží jako analytické podklady pro vytvoření Koncepcí walkability statutárních měst Ostrava a Most. Zkušenosti a znalosti nabyté při tvorbě těchto koncepcí budou zužitkovány při tvorbě zmíněné metodiky pro česká města.

Doba řešení projektu: 1. 1. 2023 — 30. 6. 2024

Hlavní účastník: Ostravská univerzita / Přírodovědecká fakulta

Řešitelé projektu

alexandr-novacek-foto

Mgr. Alexandr Nováček, Ph.D.

Řešitel projektu, výzkumný pracovník. Řízení a koordinace projektu, propagace projektu, práce na vytváření metodiky a konceptů, organizace workshopů.

ondrej-slach-foto

Mgr. Ondřej Slach, Ph.D.

Člen řešitelského týmu, výzkumný pracovník. Spolupráce na metodologické stránce aplikovaného výzkumu, realizace výzkumu, zapojení do tvorby koncepčních dokumentů. Zajištění spolupráce napříč týmem.

lenka-paszova-foto

Mgr. Lenka Paszová

Členka řešitelského týmu, výzkumná pracovnice. Spolupráce na řízení a koordinaci projektu, práce na vytváření metodiky a konceptů, spolupráce při tvorbě specializovaných map, organizace workshopů.

jaroslav-koutsky-foto

doc. RNDr. Jaroslav Koutský, Ph.D.

Člen řešitelského týmu, výzkumný pracovník. Spolupráce na analýze a vyhodnocení zahraničního kontextu. Zpracování metodického rámce, management a organizace analytické části projektu za zkoumané území Most. Zapojení do tvorby koncepčních dokumentů.

Ing. Tomáš Sýkora

Člen řešitelského týmu, výzkumný pracovník. Tvorba metodického rámce výzkumu včetně aktivizace respondentů pro potřeby dotazníkového šetření. Koordinace spolupráce s aplikačním garantem. Moderace a facilitace tvorby koncepčních dokumentů včetně jejich zpracování. Management diseminace výsledků směrem do praxe.

Ostatní osoby podílející se na řešení projektu

Mgr. Vojtěch Bosák, Ph.D. – Spolupráce na tvorbě výzkumném designu, především dotazníkovém šetření a sběru terénních dat. Podpůrná činnost při tvorbě koncepčních dokumentů.

Mgr. Luděk Krtička, PhD. – Analýza a vyhodnocení datových souborů a jejich napojení na existující datové sady. Zpracování a vizualizace primárních dat vzešlých z terénního šetření prostřednictvím GIS např. i ve formě specializovaných dat.

Mgr. Lucia Hýllová – Zpracování analýzy a hodnocení zahraničních zkušeností. Zapojení do terénního šetření. Administrativní a organizační podpora projektu, komunikace s aplikačními garanty.

Mgr. Jan Horák – Rámec a realizace participativních přístupů v projektu. Propagace a organizační zajištění projektu. Koordinace spolupráce s aplikačními garanty v Ostravě.

Mgr. Marek Krumnikl – Náplň práce zapojeného studenta bude spočívat v terénním průzkumu, především ve sběru dat.

Mgr. Adam Červenka – Náplň práce zapojeného studenta bude spočívat v terénním průzkumu, především ve sběru dat.

Finanční podpora projektu

Projekt CK04000226 Implementace walkability jako nástroje podpory udržitelné mobility českých měst je/byl spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu DOPRAVA 2020+.

Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy v rámci Programu DOPRAVA 2020+
Přejít nahoru