Hlavní cíl projektu
Hlavním cílem projektu Implementace walkability jako nástroje podpory udržitelné mobility českých měst bylo zvýšení objemu chůze v českých městech implementací konceptu walkability (do češtiny lze přeložit tento termín jako „chodeckost“), který je jedním ze způsobů, jak navýšit udržitelnost dopravy v urbánním prostoru. Zavádění konceptu walkability se v praxi zaměřuje zejména na tvorbu atraktivního prostředí pro chodce. Projekt reflektoval specifický cíl programu TAČR Doprava 2020+ „Přístupná a interoperabilní doprava“ zaměřený na udržitelnost městské mobility a snažil se přispět k řešení současných problémů městských dopravních systémů. Celý výzkumný projekt byl od počátku koncipován jako aplikovaný, což zjednodušeně znamená, že jeho výstupy by měly být ihned zaváděny do plánovací praxe. Na jedné straně výzkum cílil na zvýšení jejich kvality, bezpečnosti a efektivity a na straně druhé na snižování ekonomické náročnosti a negativních dopadů dopravy na životní prostředí, klima a v neposlední řadě veřejné zdraví. Zavádění walkability ve městech však má současně širší pozitivní přínosy pro kvalitu života ve městech, podnikání a kvalitu veřejného prostoru.
Náplň projektu spočívala ve zpracování Metodiky walkability: nástroje podpory udržitelné mobility českých měst, jakožto návodného materiálu pro zlepšování podmínek pěší dopravy v českých městech. V rámci projektu byl vyvinut nástroj pro mapování a vyhodnocování podmínek pro chodce (UWET – Urban Walkability Evidence Tool). Součástí projektu bylo vytvoření 2 specializovaných map, které posloužily jako analytické podklady (společně s dalšími podklady, vč. realizovaných workshopů) pro vytvoření Koncepcí walkability statutárních měst Ostrava a Most.
Zkušenosti a znalosti nabyté při tvorbě těchto koncepcí byly zužitkovány při tvorbě zmíněné metodiky pro česká města a demonstrovány na závěrečném workshopu.
Projekt Implementace walkability jako nástroje podpory udržitelné mobility českých měst (CK04000226) byl spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva dopravy v rámci Programu DOPRAVA 2020+.
Doba řešení projektu: 1. 1. 2023 — 30. 6. 2024
Hlavní účastník: Ostravská univerzita / Přírodovědecká fakulta / Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje
Vedení projektu a řešitelského týmu
Hlavní řešitel projektu. Řízení a koordinace projektu, zajištění spolupráce napříč řešitelským týmem, garant přípravy Metodiky walkability a Koncepcí walkability statutárních měst Most a Ostrava.
Zástupkyně hlavního řešitele. Spolupráce na řízení a koordinaci projektu. Garant přípravy nástroje UWET, spolupráce na vytváření Metodiky walkability, koncepčních materiálů, spolupráce při tvorbě specializovaných map a organizace workshopů.
Garant metodologické stránky aplikovaného výzkumu, realizace výzkumu, zapojen do tvorby obou koncepčních dokumentů a Metodiky walkability.
Členové řešitelského týmu projektu
Spolupráce na tvorbě výzkumném designu, realizaci výzkumu, zapojen do tvorby obou koncepčních dokumentů a Metodiky walkability.
Analýza a vyhodnocení datových souborů a jejich napojení na existující datové sady. Zpracování a vizualizace primárních dat pomocí GIS. Garant tvorby specializovaných map pěší dostupnosti ve městech Most a Ostrava. Správa webu projektu.
Terénní výzkum a sběr dat. Zapojen do tvorby obou koncepčních dokumentů a Metodiky walkability. Spolupráce na vytvoření nástroje UWET a jeho manuálu.
Terénní výzkum a sběr dat. Zapojen do tvorby obou koncepčních dokumentů a Metodiky walkability. Spolupráce na vytvoření nástroje UWET a jeho manuálu.
Mgr. Jan Horák
Koordinace spolupráce s aplikačními garanty v Ostravě, spolupráce na tvorbě koncepčních obou dokumentů a Metodiky walkability. Sběr zkušeností s walkabilitou ze zahraničí a realizace rozhovorů.
Terénní výzkum a sběr dat. Zapojen do tvorby obou koncepčních dokumentů a Metodiky walkability.
Terénní výzkum a sběr dat. Zapojen do tvorby obou koncepčních dokumentů a Metodiky walkability.
Organizační podpora projektu, organizace workshopů a zapojena do tvorby výstupů projektu.
Spolupráce na koordinaci analytické fáze přípravy Koncepce walkability statutárního města Most. Spolupráce na tvorbě Koncepce walkability města Most.
Spolupráce na koordinaci návrhové fáze realizace Koncepce walkability statutárního města Most. Spolupráce na tvorbě Koncepce walkability města Most.
doc. RNDr. Jaroslav Koutský, Ph.D.
Garant analytické části projektu za zkoumané území statutárního města Most. Spolupráce na tvorbě Koncepce walkability města Most.
Terénní výzkum a sběr dat. Spolupráce na designu výzkumné metody guiding interview a její realizace ve městě Most. Spolupráce na tvorbě Koncepce walkability města Most.
Spolupráce na tvorbě Koncepce walkability města Most.
Koordinace spolupráce s aplikačním garantem statutární město Most, spolupráce na tvorbě Koncepce walkability města Most.
Administrace projektu a výpomoc s organizací workshopů.